S veškerými odpady, které vznikají ať již v domácnostech (komunální odpad) nebo v podnikatelské sféře (živnostenský a průmyslový odpad) je nutno zacházet způsobem, který je stanoven zákonem č. 541/2020 Sb., o odpadech.
Strategické a plánovací materiály pro odpadové hospodářství vychází ze základní hierarchie odpadů, která je základným vodítkem při tvorbě koncepčních dokumentů a je základní myšlenkou jak politiky v odpadovém hospodářství, tak i příslušné legislativy. V těchto dokumentech je stanovená řada cílů, kterých jsou původci v určitých časových intervalech povinni dosáhnout.
Jedním z cílů zákona o odpadech je významně snížit množství odpadu, který je nutno odstraňovat skládkováním, včetně výrazného snižování množství biologicky rozložitelného odpadu ukládaného na skládky.
Hierarchie nakládání s odpady je následující:
Dle zákona o odpadech je každý povinen při své činnosti předcházet vzniku odpadu, omezovat množství vzniklých odpadů, jejich vlastnosti, zejména nebezpečné. Odpady, jejichž vzniku nelze zabránit, musí být primárně využity, pokud využití ať již materiálové nebo energetické není možné, nastupuje jejich odstranění odpadů, a to způsobem, který neohrožuje lidské zdraví a životní prostředí, způsob využití či odstranění musí být v souladu se zákonem o odpadech.
Materiálové využití má vždy přednost před využitím energetickým. Využití odpadů má vždy přednost před jejich odstraněním!
Za správné nakládání s odpady zodpovídá původce odpadu. Občan není považován za původce odpadu, je jeho vlastníkem. Za původce komunálního odpadu, který vzniká na území obce nebo města je ze zákona považovaná příslušná obec či město.
Obec je povinna určit místa pro oddělené soustřeďování komunálního odpadu, a to alespoň nebezpečného odpadu, papíru, plastů, skla, kovů, biologického odpadu, jedlých olejů a tuků a od 1. ledna 2025 rovněž textilu.
A dále je obec povinna zajistit, aby odděleně soustřeďované recyklovatelné složky komunálního odpadu tvořily v kalendářním roce 2025 a následujících letech alespoň 60 %, v kalendářním roce 2030 a následujících letech alespoň 65 % a v kalendářním roce 2035 a následujících letech alespoň 70 % z celkového množství komunálních odpadů, kterých je v daném kalendářním roce původcem.
K zajištění plnění povinností Města Horažďovice, jako původce odpadu, byl vytvořen obecní systém odpadového hospodářství. Ten byl vydán formou o obecně závazné vyhlášky č. 3/2021 a její součástí je i nakládání se stavebním odpadem.
Vyhláška je závazná pro všechny fyzické osoby, které mají na území města Horažďovice trvalý pobyt a dále pak pro fyzické osoby, které mají na území města Horažďovice ve vlastnictví stavbu určenou nebo sloužící k individuální rekreaci, ve které není hlášená k trvalému pobytu žádná fyzická osoba.
Systém nakládání s komunálním odpadem nastavil pro občany (fyzické osoby) pravidla, jak nakládat s komunálním odpadem, který vzniká v jejich domácnostech. Fyzické osoby jsou povinny komunální odpad odděleně shromažďovat, třídit a předávat k využití a odstraňování podle stanoveného systému, pokud odpad samy nevyužijí v souladu se zákonem.
Městský systém nakládání s komunálním odpadem zahrnuje:
Kontejnerový sběr využitelných odpadů
Svoz směsného komunálního odpadu
Provoz tohoto systému není levná záležitost, v současné době občana stojí 780,- Kč ročně, náklady pro město jsou podstatně vyšší.
Často si neuvědomujeme, v kolika situacích jsme to právě my, kdo rozhoduje o tom, kam se ten který druh odpadu dostane. Nastavená pravidla pro nakládání s odpady v našem městě, myslím, dávají každému možnosti, aby odpad, vzniku, kterého nešlo zabránit, nekončil všechen v popelnicích a potažmo na skládkách.
Často neochotu třídit odpad zdůvodňujeme nedostatkem místa, malým počtem kontejnerů, nedostupným sběrným dvorem atd... Přesto se třídění odpadu v mnoha domácnostech stává samozřejmostí.
A to je určitě optimistické!