3. ZPĚTNÝ ODBĚR | MĚSTSKÝ ÚŘAD HORAŽĎOVICE

3. ZPĚTNÝ ODBĚR
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Odpadové hospodářství

Hlavní menu

Doporučujeme

Geoportál
Geoportál
Dopravní informace v regionu
Dopravní informace v regionu
Šumava
Informace o regionu
Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
TV reportáže
FILMpro
Orsoft

3. Zpětný odběr

▪ zpětným odběrem se rozumí odebírání použitých výrobků povinnými osobami od spotřebitelů

(tj. od nás občanů) bez nároku na úplatu

▪zpětný odběr se dle zákona o odpadech vztahuje nyní na tyto výrobky:

oleje (např. motorové oleje, mazací oleje pro kompresory a turbíny…..

elektrické akumulátory

galvanické články

výbojky a zářivky

pneumatiky

elektrická a elektronická zařízení pocházející z domácností (např.lednice, vysavače, holící strojky, elektronické hračky, sekačky, vrtačky …).

U řady výrobku (týká se to elektrických a elektronických zařízení) již v okamžiku nákupu platíme recyklační poplatek, který by měl pokrýt náklady spojené s likvidací výrobku v okamžiku, když se stane odpadem. Toto jsme již určitě zaznamenali při nákupu elektrospotřebičů.

Povinnost zajistit zpětný odběr mají dle zákona o odpadech povinné osoby. Povinnými osobami se rozumí výrobci, případně dovozci výrobků podléhajících zpětnému odběru. Tzn. povinné osoby by měly ze zákona nastartovat systém zpětného odběru pro výrobek, který vyrábí nebo uvádí do oběhu a vztahuje se na něj povinnost zpětného odběru. Obvykle se to dělá prostřednictvím prodejců, kdy při nákupu lze starý výrobek odevzdat přímo v prodejně.

Je pravda, že ne všechny systémy zpětného odběru fungují optimálně. Povinné osoby k účelu zajištění zpětného odběru zřizuji tzv. „místa zpětného odběru“. Mohou to být prodejny, sběrné dvory apod.

Zkušenost ukazuje že, neoficiálním místem zpětného odběru je místní sběrný dvůr. I když vysloužilých elektrických a elektronických spotřebičů je celá řada (feny, kulmy, holící strojky, žehličky, kalkulačky, mobilní telefony, budíky, hodiny, walkmany, rádia, minipočítače, videohry, vrtačky, pájky, kávovary, topinkovače…) ve zpětném odběru končí jen malá část těchto výrobků. Jedná se hlavně o objemná zařízení, které pro své rozměry nevejdou do popelnice, a tak nezbývá nic jiného než navštívit sběrný dvůr, pokud teda nepatříme mezi ty, kteří volí radši tu variantu odvozu např. do lesa.

Je škoda, že jsme si ještě nezvykli využívat možnost při nákupu nového elektrického nebo elektronického výrobku ten starý nefunkční (podmínkou je, že musí být kompletní) výrobek nechat prodejci přímo v prodejně. Má povinnost nám ho bezplatně odebrat a zajistit jeho zpětný odběr v souladu se zákonem.

Zpětný odběr elektrických a elektronických zařízení zajišťují kolektivní systémy ELEKTROWIN, ASEKOL, EKOLAMP. Každý z nich je specializován na jinou skupinu výrobků. Více o těchto systémech se dozvíte na internetových stránkách:

www.elektrowin.cz

www.asekol.cz

www.ekolamp.cz

Nezisková organizace ECOBAT zajišťuje sběr a recyklaci spotřebitelských baterii, více na www.ecobat.cz

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Městský úřad Horažďovice, redakčním systémem DynaWeb. Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ